Környezetvédelmi szempontból minden kulacs, amit többször használunk jobb, mint egy PET-palack. De mi a helyzet az egészségünkkel? Ma már rengeteg opciónk van, mikor kulacsot választunk, nem egyszerű kiigazodni a hárombetűs rövidítések között. Összefoglaltuk a leginkább elkerülendő rákkeltő vegyületeket és a legjobb kulacs alapanyokat, amikből csak az innivaló jut a szervezetünkbe. 

Miért nem okos döntés PET-palackot használni kulacsként? 

Igazi zerowaste megoldásnak tűnhet elsőre, hogy pár hónapig használjuk még a megvásárolt PET-palackot. De ez sajnos rossz ötlet. A polietilén-tereftalát, azaz PET egyszeri használatra készül, nem viseli jól sem a rendszeres használatot, sem a forró vizet, amivel esetleg tisztítani szeretnénk. Idővel repedések alakulnak ki rajta, BPA-t enged a szervezetünkbe. Emellett pedig szűk szája és felületi repedései miatt kiváló szaporodóterep a baktériumok számára.

Egyik fő ellenségünk: a BpA

Nem véletlen, hogy egyre gyakrabban találkozunk a BpA-mentes felirattal például az ételtároló dobozok csomagolásán. A biszfenol-A egy hormonrendszert károsító anyag, amit leggyakrabban rákkeltőként emlegetnek, de érdemes tudni, hogy sokkal szélesebb területen vállal kártékony feladatokat a szervezetünkben. Vizsgálták már meddőséggel, elhízással, cukorbetegséggel és szívbetegséggel kapcsolatban is. Különösen veszélyes csecsemőkre és kisgyermekekre, mert visszafordíthatatlan károsodást okoz a fejlődő szervezetben. Ezért is olyan lényeges, hogy a cumisüvegek és a gyerek kulacsok valóban BpA-mentes anyagból készüljenek. Érdemes arra is figyelni, hogy ha az ivópalackunkba esetenként nem csak vizet, hanem meleg és/vagy savas italt is szeretnénk tölteni, például citromos teát, akkor több BpA oldódhat ki ezek hatására.

A BpA mellett a flakonok bevonatai, festései tartalmazhatnak lágyító anyagokat, festékeket, amelyek szintén nem a testünkbe valók. Jobban járunk, ha a kulacsunk belsején nincs semmi bevonat.

Melyek a biztonságos kulacs alapanyagok?

Abban minden vizsgálat és kutató egyet ért, hogy a PET-palack és a 7-es számmal jelölt PC műanyagból készült ivó alkalmatlanságok távolról kerülendők. 

Nézzük, mi az a néhány anyag, ami nem ajándékoz meg minket kéretlen vegyi anyagokkal. 

Az üveg kulacsok: Az üveg bevált, mint a szék. Klasszikus alapanyag, ami a mai napig megbízható társunk. Ha a megfelelően alapos tisztítására figyelünk és a kulacsunk kupakja sem bacigyár, akkor nincs tőle félnivalónk. 

Tudtad, hogy létezik már könnyebb és strapabíróbb üvegkulacs is? Ez a boroszilikát üvegből készült palack szintén a teljesen biztonságos választások egyike.

A rozsdamentes acél kulacsok: Vigyázat, nem összetévesztendő az aluminium flakonokkal! A nemesacél élelmiszerbiztonsági szempontból kiváló anyag, ezért is készülnek belőle ételhordók csakúgy, mint palackok, termoszok. Ha szeretnénk, hogy tartsa italunk hőmérsékletét, akkor duplafalú kulacsot érdemes vásárolni, de ha általában szobahőmérsékletű vizet fogyasztunk, akkor kevesebbet nyom a táskákban a szimplafalú acél kulacs.

Újdonság a piacon: A Tritan műanyagot pár éve fejlesztették ki Amerikában, épp azért, hogy a gyerekek által használt palackok BpA- és lágyítószermentesek legyenek. A Tritan előnye, hogy a műanyagokhoz hasonlóan könnyű, ám sokkal tartósabb. 

Nézd meg itt a nálunk is kapható Tritan, nemesacél és boroszilikát üveg kulacsokat>>>